Coraz większa cyfryzacja życia społecznego to znak czasów, w których postęp jest mierzony w kategoriach informatycznych. Niewątpliwie ogólnoświatowa epidemia COVID-19 znacznie przyśpieszyła ten proces. W wyniku czego również coaching online stał się alternatywą dostępną na szerszą niż dotychczas skalę. Wymiana klasycznej sali sesyjnej na przestrzeń wirtualną pozwala zachować wydajność i skuteczność, jaką charakteryzują się stacjonarne spotkania, wnosząc przy tym nową jakość oraz nieznane dotąd możliwości. A więc, na czym polega się zdalny tryb coachingu, komu jest dedykowany oraz jakie są jego zalety?
Obecnie wielu trenerów personalnych w swojej ofercie uwzględnia możliwość prowadzenia coachingu online. Terminy takich sesji ustalane są indywidualnie do harmonogramu klienta, a wszystko odbywa się z poziomu urządzenia z połączeniem sieciowym, czyli bez konieczności wychodzenia z domu. Do tego grona zalicza się także Magdalena Ciesielska – dyplomowany z ramienia ICF coach z Poznania – aktywnie działająca, zarówno na własnej stronie internetowej jak i witrynach branżowych.
Coaching przez Internet – cała gama usług
Znalezienie odpowiedniego specjalisty prowadzącego coaching przez Internet jest łatwe, ponieważ znaczna część coachów dysponuje własnym miejscem w sieci. W ten sposób można pozyskać nie tylko namiary kontaktowe, lecz również zaznajomić się z biogramem zawodowym, poznać metodykę pracy każdego z nich, a nawet otrzymać wstępne porady. Społeczność coachingowa jest na tyle rozbudowana, aby tworzyć oddzielne sektory tematyczne. Zatem przyszły coachee sam decyduje, w jakim kierunku pragnie się rozwijać, a następnie może wybrać trenera o odpowiednich kompetencjach.
Najbardziej popularne rodzaje coachingu online, wspierającego rozwój osobisty to:
- coaching osobisty;
- life coaching;
- coaching kariery;
- coaching biznesu;
- coaching relacji;
- coaching grupowy.
Coaching online – pozostań w kontakcie
Coaching przez Skype, Google Meet, Zoom lub inne komunikatory internetowe jest rozwiązaniem zalecanym szczególnie osobom prowadzącym nieregularny styl życia: o nienormowanym czasie pracy, sprawującym opiekę nad dziećmi bądź posiadającym napięty grafik. Coaching online sprawdzi się też u osób, dla których ograniczeniem są kwestie geograficzne, wynikające z miejsca zamieszkania. Zniwelowanie aspektu mobilności pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze przeznaczane na dojazdy na stacjonarne spotkania z trenerem personalnym.
Zalety coachingu przez Internet:
- brak konieczności przemieszczania się;
- możliwość sesji z coachem oddalonym nawet o tysiące kilometrów;
- wybór specjalisty na szerszą skalę;
- elastyczny harmonogram spotkań;
- lepsza logistyka i organizacja czasowa;
- możliwość uczestniczenia w sesjach w trakcie urlopów, nie dyspozycyjności fizycznej;
- oszczędność czasu środków finansowych i przeznaczonych na transport.
Przewagą coachingu online nad stacjonarnym jest fakt, że za zgodą coacha wybraną część lub całość spotkania można uwiecznić za pomocą funkcji nagrywania. Archiwizacja takiego materiału jest przydatna w sytuacji, gdy klient ma potrzebę ponownego przećwiczenia zaproponowanych na zajęciach technik działania.